2020

Selección Oficial

Categoría Largometraje

2020

Official Selection

Feature Film Category 

1. EXTERMINADORES DO ALÉM CONTRA A LOIRA DO BANHEIRO 
Dir. Fabrício Bittar 
BRASIL 2018

2. LUZ
Dir. Juan Diego Escobar Alzate 
COLOMBIA 2019

3. LA ÚLTIMA FASE 
Dir. Gabriel Díaz 
URUGUAY 2020
WORLD PREMIERE

4. RENDE-VOUS 
Dir. Pablo Olmos Arrayales 
MÉXICO 2019

5. DIABLO ROJO PTY
Dir. Sol Moreno 
PANAMÁ 2019

6. EN EL POZO
Dir. Bernardo y Rafael Antonaccio
URUGUAY 2018

7. FUEL
Dir. Israel González
ESPAÑA 2019

8. ZOMBIES EN EL CAÑAVERAL 
Dir. Pablo Schembri
ARGENTINA 2019

9. BLOOD MACHINES
Dir. Seth Ickerman y Carpenter Brut 
FRANCIA 2019

10. BELZEBUTH
Dir. Emilio Portes
MÉXICO 2019

11. A NIGHT OF HORROR, 
NIGHTMARE RADIO 
Dir. Luciano y Nicolás Onetti, 
Sergio Morcillo, Joshua Long, 
Jason Bognacki, Adam O´Brien, 
Matt Richards, A.J. Briones, 
Pablo S. Pastor and Oliver Park.
NUEVA ZELANDA-ARGENTINA 2019

2020

Selección Oficial

Categoría Cortometraje

2020

Official Selection

Short Film Category

1. MEJOR ACTRIZ Dir. Sadrak Zmork / ESP 

2. KISMET Dir. Dogus Ozokutan y Vasvi Ciftcioglu / TUR 3. CUCU Dir.Victor Marin / ESP

4. ATOMIC ED Dir. Nicolas Hugon / FRA 

5. NOM Dir. Ángel Hernández Suárez / ESP

6. BLACK FACE Dir. Moll-Van Roye Quentin / BEL  

7. DIVERSION Dir. Athieu Mégemont / FRA  

8. EXTINTOR Dir. Rodrigo Sopeña y Joana Solnado / ESP

9. ¿QUÉ HARÍAS? Dir. Nicole Katzew / MEX 

10. POLTER Dir. Alvaro Vicario / ESP

11. LA SOLAPA / Dir. Laura Sánchez Acosta / ARG 

12. CASA Dir. Alberto Evangelio / ESP

13. A.J.E. Dir. Benjamin Germany y Jérémy Lafar / FRA 

14. UNA MUJER FELIZ Dir. Toñi Martín / ESP

15. SWIPE Dir. Niels Bourgonje / HOL

16. NO APTO PARA MENORES Dir. Daniel  Noblom / ESP

17. THE GIRL Dir: Keegan Connor Tracy / CAN 

18. LOVE Dir. Javier Chueca / ESP

19. GHOST RADIO Dir. Dimitri Kanjuka / REP CHECA 

20. BEST FAIRY FOR CINDERELLA Dir. Alexander Baskakov / RUS

21. TERROR ON CAMPUS Dir. Alain Vézina / CAN 

22. CHICKENS Dir. Bryian Keith Montgomery Jr / USA

23. TRIANGLE Dir. Cataldo de Palma / ITA

24. SHADOW AT THE DOOR Dir. Roshni Bhatia / USA 

25. LARA Dir. Alexis Nieto / URU 

26. GOOD MAN Dir. Daniele Zinelli / ITA 

27. COMPETITIVE MOURNING Dir. K. Beauchamp, M. Lopez / USA 

28. THE GAME Dir. Riccardo Riande / ITA

29. GONE Dir. Joan Bentosela / FRA 

30. PANIC ATTACK! Dir Eileen O'Meara / USA

31. ZOO Dir. Viene / FRA

32. EL ÍNCUBO Dir. Raúl Pierri / URU 

33. ASHES Dir. Gonzalo Mellid / ARG

34. HOMEMADE Dir. Zulma Rouge / FRA 

35. TRAUMA Dir. Hesam Dehghani / IRAN 

36. ZOE Dir. Aretha Resenido / ARG

37. RUMBLERA RAIDRESS Dir. Pablo Praino / URU 

38. DEL OTRO LADO Dir. Facundo Nuble / ARG 

39. THE POODLE Dir. José Fiallo / SUE 

filmfreeway-logo-hires-white-6247d694af9
logo_white_934x242.png
  • Voluntarios NOX FILM FEST
  • Twitter Clean
  • White YouTube Icon
  • White SoundCloud Icon
  • White Instagram Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now